NASA pokazała piękne ujęcia na południowy biegun Księżyca. Tam powstaną bazy [WIDEO]

Amerykańska Agencja Kosmiczna na wielu frontach intensywnie przygotowuje się do powrotu na Srebrny Glob. Właśnie w sieci pojawił się film, na którym możemy zobaczyć obszar, w którym powstaną pierwsze kolonie.

Naukowcy za pomocą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) poszukują na powierzchni naturalnego satelity naszej planety dogodnych warunków do powstania bazy załogowej Artemis Base Camp. Według założeń, ma to być obszar jednego z kraterów leżących na południowym biegunie Księżyca.

Dlaczego NASA rozgląda się za kraterem? Ponieważ wiele z nich posiada zarówno zacienione miejsca jak i nasłonecznione. Jako że na Księżycu temperatury wahają się od minus 190 stopni do plus 150 stopni Celsjusza, trzeba wybrać takie miejsce, by można było jednocześnie chronić astronautów przed gorącem, jak i móc wykorzystać promienie słoneczne.

Reklama

Naukowcy chcą zasilać bazę za pomocą paneli solarnych i wodoru. Te pierwsze będą znajdować się na nasłonecznionej powierzchni wokół kraterów, natomiast kosmiczne górnictwo, dokonywane w poszukiwaniu lodu wodnego (czyli wody, tlenu i wodoru), będzie odbywało się w zacienionych miejscach, a później lód będzie można roztapiać i przetwarzać w cieple.

NASA ma zamiar wykorzystać naturalne zasoby i warunki środowiskowe Księżyca na potrzeby budowy pierwszych kolonii. Naukowcy uważają, że można szybko i w łatwy sposób stworzyć tam podwaliny do budowy nowej cywilizacji międzyplanetarnej. Srebrny Glob będzie też eksperymentem, na podstawie którego ludzkość będzie mógł solidnie przygotować się do kolonizacji Marsa.

Na orbicie Ziemi i Księżyca jeszcze w latach 20. ma powstać pięć nowych stacji kosmicznych. Dwie będą należały do NASA (), trzecia do Chin, czwarta do Pentagonu, a piąta do prywatnej firmy, która ma ją wykorzystać jako kosmiczny hotel. Tymczasem na samej powierzchni Księżyca mają powstać co najmniej trzy bazy. Pierwsza będzie należała do NASA i ESA, druga do Chin i Rosji, a trzecia do Pentagonu.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy