Obawiacie się elektrosmogu? SI2PEM pozwoli Wam szybko sprawdzić jego poziom

Jeśli wciąż obawiacie się, że mieszkacie w miejscu silnie napromieniowanym, to już niebawem system SI2PEM pozwoli Wam zweryfikować podejrzenia i sprawdzić, jak faktycznie wygląda sytuacja.

Jak poinformował Instytut Łączności Państwowego Instytutu Badawczego, 20 lipca tego roku startuje system SI2PEM, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić poziom pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe w okolicy. Warto pamiętać, że to właśnie wokół kwestii tego promieniowania toczy się najczęściej dyskusja o domniemanej szkodliwości technologii 5G i choć specjaliści jednoznacznie wskazują, że nie ma żadnego zagrożenia, to jednak część osób pozostaje nieprzekonana. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Łączności przez firmę konsultingową Deloitte, wśród krajów rozwiniętych Polacy plasują się w czołówce sceptyków. 

Reklama

Aż 11% naszych rodaków zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że technologia 5G niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia, a 14% uważa, że te kwestie są ze sobą powiązane, więc Instytut Łączności ma wiele do zrobienia. Jednym ze sposobów przekonywania jest właśnie SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne. Jego celem jest zapewnienie sprawnego, powszechnego i darmowego dostępu do wiarygodnych danych dotyczących pola elektromagnetycznego (PEM), dostępu pozwalającego w jasny i przystępny sposób zweryfikować dotrzymanie poziomów dopuszczalnych PEM w środowisku. 

Oznacza to, że będzie mogła skorzystać z niego każda osoba zainteresowana temat PEM - obawiający się obywatele, naukowcy prowadzący badania czy operatorzy telefonii komórkowej, by efektywniej planować budowę sieci. Korzystanie z systemu SI2PEM odbywać się będzie przez specjalną stronę internetową, zupełnie bezpłatnie, a do tego za pomocą prostego interfejsu przyjaznego każdemu użytkownikowi. Jak czytamy na stronie gov.pl, system SI2PEM pozwoli na dokładnie sprawdzić: 

  • podstawowe informacje o instalacjach wytwarzających PEM (m.in. stacjach bazowych) pochodzące z rejestrów UKE,
  • wyniki pomiarów PEM wykonywanych przez akredytowane laboratoria w otoczeniu źródeł PEM, takich jak stacje bazowe telefonii komórkowej,
  • wyniki pomiarów PEM prowadzonych przez GIOŚ w ramach monitorowania środowiska,
  • wyniki obliczeń ciągłych rozkładów PEM o częstotliwościach radiowych na terenie całego kraju.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy