Astronomia
Zobacz pierwszy film w jakości 4K wykonany z powietrza przez marsjański dron [WIDEO]

Helikopter Ingenuity ma już za sobą aż trzy loty. Najnowszy odbył się wczoraj. W trakcie niego pojazd zaliczył najdłuższy lot w swojej karierze. Pierwszy raz w historii możemy też zobaczyć powierzchnię planety z lotu ptaka.

NASA pochwaliła się, że Ingenuity wzniósł się na wysokość 5 metrów i odbył podróż na dystansie aż 50 metrów. Odległość tę pokonał z prędkością dochodzącą do 7 km/h. To najdłuższy lot od początku jego lądowania na Marsie, ale będą dłuższe. Teraz pojazd znajduje się 110 metrów od łazika.

Agencja opublikowała też pierwszy w historii film poklatkowy wykonany z powietrza przez drona eksplorującego obcą planetę. Materiał ma rewelacyjną jakość 4K i jest przepełniony detalami powierzchni na trasie lotu Ingenuity.

Możemy zobaczyć na nim np. ślady kół łazika Perseverance, który w ciągu ostatnich 52 marsjańskich dni przebył ok. 300 metrów po powierzchni krateru Jezero. NASA nie ukrywa, że najbardziej teraz zainteresowana jest testami drona. Gdy już skończy się jego żywot, to inżynierowie na dobre rozpoczną planowanie wypraw łazika.

Helikopter odbyć ma jeszcze przynajmniej dwa loty. W trakcie nich ma przebyć odległość nawet 600 metrów. Naukowcy chcą wycisnąć z niego siódme poty, by przekonać się, czy takie urządzenia będą miały praktyczne zastosowanie w przyszłych misjach eksploracji Marsa oraz obcych planet.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA