Technologia
Nowy materiał potrafi grzać z jednej strony i chłodzić z drugiej

Często denerwujecie się, że kurtka, która miało zapewnić Wam komfort termiczny, po pewnym czasie sprawia, że jest Wam za ciepło? Naukowcy właśnie wpadli na pomysł uporania się z tym problemem za sprawą nowego dwustronnego materiału.

Wielowarstwowy materiał o nazwie Janus, opracowany przez połączone siły Zhejiang University i Westlake University, składa się z bazy z włókien polimerowych ePTFE, które zostały połączone z różnymi substancjami, żeby z jednej strony grzały użytkownika, a z drugiej zapewniały chłodzenie. Kiedy odzież uszyta z takiego materiału jest noszona z ciepłą stroną na zewnątrz, nanocząsteczki cynku i miedzi absorbują energię słoneczną i redukując uciekającą ciepłotę ciała. Kiedy użytkownik zdecyduje się na odwrócenie ubrania na drugą stronę, porowata warstwa polimetakrylanu metylu zacznie odbijać promienie słoneczne i pomoże pozbyć się nadmiernego ciepła.

W testach przeprowadzonych w świetle słonecznym, grzejąca strona podniosła temperaturę ciała użytkownika o 14 F mocniej niż czarna bawełna. Kiedy materiał zostaje odwrócony, redukuje zaś temperaturę ciała o 11 F bardziej niż biała bawełna. Chłodząca strona nie ma zastosowania w nocy, ale w przypadku grzejącej możemy liczyć na pewien efekt, który przekłada się na wynik cieplejszy o 5 F od czarnej bawełny. Co równie ważne, zdaniem naukowców materiał jest łatwy i niedrogi w produkcji, a do tego oferuje oddychalność na poziomie podobny do bawełny. 

A jeśli chcielibyśmy iść o krok dalej i zmienić zwykły materiał w inteligentny, to badacze odkryli, że przez podłączenie do materiału generatora termoelektrycznego jesteśmy w stanie produkować niewielkie ilości energii, wykorzystując do tego celu różnicę temperatur między materiałem i skórą. Naukowcy chcą więc dalej inwestować czas i środki w swój pomysł, aby w przyszłości wykorzystać go choćby do zasilania urządzeń typu wearables. Co ciekawe, prace nad materiałem o takich właśnie właściwościach trwają obecnie w kilku ośrodkach badawczych, więc w najbliższych latach może czekać nas mała odzieżowa rewolucja.

Źródło: GeekWeek.pl/American Chemical Society