Astronomia
Zobacz na filmie i zdjęciach najnowszy lot helikoptera na Marsie [WIDEO]

Mamy już za sobą kolejny, piąty lot drona Ingenuity na obcej planecie. Tym razem pojazd ustanowił nowy swój rekord i przesłał na Ziemię kilka spektakularnych obrazów wnętrza krateru Jezero.

NASA z dumą poinformowała na swojej stronie internetowej, że w trakcie wczorajszego lotu (07.05), helikopter spędził w powietrzu łącznie 108 sekund, a w tym czasie wzbił się na wysokość 10 metrów i pokonał dystans 129 metrów. Naukowcy chwalą się, że to pierwszy lot na takiej wysokości. Dotychczas dron latał na wysokości zaledwie 5 metrów. Podobno, urządzenie stać na o wiele więcej.

Ta podróż Ingenuity była wyjątkowa. Dron poleciał bowiem w jednym kierunku i już nie wrócił do miejsca startu, jak miało to miejsce dotychczas. Inżynierowie chcą podczas kolejnych testowych lotów przelecieć dronem jak najdalej. Celem jest wykonanie zdjęć obszarów znajdujących się setki metrów od łazika.

Zadaniem drona ma być też wybranie ciekawych obiektów do badań za pomocą laserów i odwiertów. Czy Ingenuity wytrzyma kolejne ekstremalne loty? Tego nikt z nas, a także w NASA, nie jest pewien na 100 procent. Jednak dotychczasowa świetna kondycja helikoptera wskazuje, że może on bez szwanku odbyć jeszcze kilka lotów i zrealizować swoje zadania.

Tak czy inaczej, naukowcy są zachwyceni otrzymaniem nowego środka eksploracji obcych światów. Jeśli dron może latać na Marsie, równie dobrze może i na innych obiektach. Na razie w planach jest wysłanie na Czerwoną Planetę całego roju dronów, ale w przyszłości bardziej zaawansowane pojazdy zostaną wysłane również na Tytana, księżyc Saturna.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA