Ten solarny dron oferuje superszybki dostęp do Internetu w dowolnym miejscu świata [FILM]

Największe koncerny internetowe świata dopatrują się przyszłości rozwoju Internetu nie tylko poprzez budowę konstelacji mikrosatelitów na ziemskiej orbicie, ale również pojazdów napędzanych energią Słońca.

Przed Wami pojazd o nazwie Sunglider, który zbudowała i właśnie pomyślnie przetestowała firma HAPSMobile w Nowym Meksyku. Wspierana jest ona przez japońskiego giganta SoftBank. Planuje ona umożliwiać dostęp do globalnej sieci nad obszarami naszej planety, w których nie ma rozwiniętej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Sunglider to pojazd typu HAPS, czyli pseudosatelita dużych wysokości, łączący w sobie zalety dronów i satelitów. Wiele firm dostrzega ogromny potencjał w takich maszynach. Niedawno Facebook pochwalił się, że opracowane przez niego technologie komunikacyjne HAPS w swoich pojazdach Aquila bez problemu zapewniają połączenia o przepustowości aż 40 Gbps na dystansie ok. 7 kilometrów.

Reklama

Pojazd HAPSMobile może odbywać loty na wysokości 20 kilometrów i pozostać w powietrzu przez wiele miesięcy. Pojazd ma szerokość blisko 80 metrów, wyposażony został w 10 wydajnych silników elektryczny i panele solarne. Sunglider może zabrać na pokład dodatkowo do 70 kilogramów sprzętu pomiarowego.

Co ciekawe, Japończycy w swoich Sungliderach będą korzystać z technologii sieci komórkowej firmy Loon, która oparta jest na balonach dostępu do Internetu od Google (Alphabet). Pojazdy HAPSMobile mają pojawić się w najbliższych latach nie tylko w środkowych stanach USA, gdzie występują białe plamy w dostępnie do Internetu, ale również w Południowej Ameryce i Azji oraz Afryce.

SoftBank uważa, że dostęp do globalnej sieci przełoży się na tych obszarach na szybszy rozwój gospodarczy i likwidację biedy. W ciągu najbliższej dekady za pomocą konstelacji mikrosatelitów, balonów i tego typu pojazdów dostęp do Internetu ma zyskać kolejne 4 miliardy mieszkańców naszej planety, którzy obecnie nie mogą korzystać z tej niesamowitej skarbnicy wiedzy.

Źródło: GeekWeek.pl/HAPSMobile / Fot. HAPSMobile

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy