Powstał najmniejszy implant świata. Ma wielkość roztocza i może monitorować organizm

Miniaturyzacja urządzeń postępuje w niesamowitym tempie. Właśnie powstał najmniejszy chip świata, który może dostarczać niezwykle cennych informacji o stanie naszego organizmu, ale i nie tylko.

Za całym projektem stoją naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych. Przez ostatnie lata prowadzili oni badania nad urządzeniami, które można wszczepić w nasze ciała po to, by za ich pomocą można było monitorować stan zdrowia sportowców czy ludzi borykających się z najróżniejszymi chorobami.

Przyszłość medycyny to właśnie takie urządzenia i połączenie ich z zaawansowanymi aplikacjami, bazami danych i wspieranymi potęgą sztucznej inteligencji. Eksperci podkreślają, że takie technologie pozwolą poprawić jakość życia milionów ludzi żyjących na całym świecie, a także obniżyć koszty funkcjonowania służby zdrowia.

Reklama

Chip opracowany na Uniwersytecie Columbia ma wielkość roztocza. Jest na tyle mały, 0,1 mm3, że nie wymaga do zasilania żadnych akumulatorów. Energię czerpie bezpośrednio z otoczenia. Naukowcy chwalą się, że implant jest zdolny do szybkiego i precyzyjnego pomiaru temperatury ciała, poziomu glukozy czy ciśnienia krwi.

Urządzenie zostało zbudowane z tlenków metali i materiałów piezoelektrycznych. Jest w pełni biokompatybilne, co oznacza, że można je w bezpieczny sposób umieścić w praktycznie każdej części ludzkiego ciała, i nie zostanie ono przez nie odrzucone, nie wystąpią też stany zapalne lub do organizmu nie przedostaną się żadne toksyczne substancje.

Naukowcy zamierzają też dopracować swoje urządzenie i niebawem rozpocząć jego sprzedaż. Amerykanie nie ukrywają, że tego typu urządzenia mogą równie dobrze posłużyć do monitorowania organizmu pod kątem infekcji wirusami, jak np. SARS-COV-2, który odpowiada za chorobę COVID-19. Implanty mogą dostarczyć lekarzom w piorunującym tempie informacje o infekcji i jakości obrony przed nią organizmu pacjentów.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Chen Shi/Columbia Enginieering

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama