Lotnictwo
Zobacz w akcji autonomiczną Cessnę lecącą bez pilota po Kalifornii [WIDEO]

Samoloty podróżujące bez pilota nie są niczym niezwykłym. Przecież drony są znane od wielu dekad, ale do widoku autonomicznego, tradycyjnego samolotu pasażerskiego ciężko się przyzwyczaić. Wielu boi się o swoje bezpieczeństwo.

Dwaj inżynierowie, którzy pracowali dla Tesli i SpaceX, postanowili odejść z firm Elona Muska i założyć swoje starupy. Po wielu miesiącach prac nad technologiami robotycznymi i sztucznej inteligencji, wykonali pierwsze testy autonomicznej Cessny Grand Caravans.

Robert Rose i Marc Piette w ramach Reliable Robot i Xwing testują z powodzeniem pojazdy powietrzne, na których pokładach nie zobaczymy pilotów. Ich systemami zainteresował się Airbus. Koncern zamierza wykorzystać dobrodziejstwa autonomii w swoich samolotach pasażerskich, by ograniczyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów.

Niestety, piloci już mogą zacząć się bać o swoje posady. Technologie autonomiczne już teraz radzą sobie tak dobrze, że nawet Pentagon już w przyszłym roku zacznie automatyzować pierwsze myśliwce, ponieważ testy pokazały, że w niektórych misjach sztuczna inteligencja bije na głowę nawet najbardziej doświadczonych pilotów.

Reliable Robot i Xwing czekają teraz na zgody od Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa na możliwość odbywania regularnych lotów transportowych Cessnami nad zespołem miejskim San Francisco. Byli inżynierowie Tesli i SpaceX nie ukrywają, że chcą wprowadzić prawdziwą rewolucję do Doliny Krzemowej na miarę autonomicznych taksówek.

Źródło: GeekWeek.pl/CNBC / Fot. Reliable Robot/Xwing