Astronomia
NASA: Łazik Curiosity dokonał wielkiego odkrycia na Marsie. To ślady organizmów?

Dzieje się na Marsie. Jeden z robotów NASA natknął się na coś niezwykłego. Naukowcy mówią tutaj o pierwszych w historii przesłankach świadczących o istnieniu na tej planecie organizmów żywych.

Gdy oczy całego świata zwrócone są na amerykańskiego łazika Perseverance i drona Ingenuity oraz chińskiego łazika Zhurong, niesłychane wieści dochodzą do nas od łazika Curiosity, który od 9 lat eksploruje tę tajemniczą planetę.

Naukowcy z NASA przeanalizowali dane pochodzące z najnowszych badań i odkryli w nich coś niezwykle ważnego. W kręgach naukowych mówi się nawet o przełomie w badaniach Czerwonej Planety. Prawdopodobnie pierwszy raz w historii udało się odkryć ślady organicznych soli. Łazik natknął się na nie w trakcie badań w kraterze Gale.

Takie dane pojawiły się po przeprowadzeniu eksperymentów na próbkach gruntu za pomocą instrumentu SAM. System najpierw pobiera próbkę gruntu, a później jest ona spalana, by dokonać analizy składu chemicznego materiału na podstawie utleniających się gazów.

Naukowcy tłumaczą, że takie sole są pozostałością po funkcjonowaniu organizmów żywych. Na razie nie jest jasne, czy chodzi o organizmy, które funkcjonowały tam miliardy lat temu, czy rozkwitają obecnie.

Badacze na potwierdzenie odkrycia, przeprowadzili identyczny eksperyment w warunkach laboratoryjnych w NASA. Okazało się, że wynik był identyczny. Teraz czekamy na oficjalne potwierdzenie tego odkrycia. NASA ma zorganizować specjalną konferencję w tej sprawie.

Wiele badań prowadzonych przez najróżniejsze urządzenia na Marsie wydaje się potwierdzać, że planeta ta nie tylko niegdyś przypominała życiodajną Ziemię, ale również wciąż aktywność geologiczna może zapewniać dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Nie znajdziemy ich jednak na powierzchni, tylko głęboko pod ziemią. Dlatego odkrycie ich nie jest sprawą prostą.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/JPL / Fot. NASA