Rewolucyjne dokonanie sztucznej inteligencji od Google. Oto medycyna XXI wieku

Sztuczna inteligencja AlphaFold, tworzona przez DeepMind od Google, dokonała czegoś, co nie śniło się nawet największym filozofom. Dzięki niej wzrośnie jakość życia milionów ludzi żyjących na świecie.

AlphaFold udało się wykryć struktury aż 98,5 procenta białek znajdujących się w naszych organizmach. To niesamowite dokonanie, jak na technologie, które rozwijane są intensywnie dopiero od zaledwie kilku lat. Warto tutaj dodać, że metodą tradycyjną wykryto zaledwie 17 procent białek. Różnica jest więc kolosalna.

DeepMind informuje na łamach najnowszego wydania prestiżowego magazynu Nature, że sztuczna inteligencja niebawem zbliży się do wykrycia aż 20 tysięcy białek, które znajdują się w organizmach ludzi. Wszystkie odgrywają najróżniejszą rolę w sprawnym funkcjonowaniu naszych ciał.

Reklama

Nowa technologia pozwoli znacznie przyspieszyć produkcję nowych specyfików na najróżniejsze choroby. Co ciekawe, wszystkie odkrycia są oficjalnie i w sposób darmowy dostępne dla naukowców z całego świata, przez co natychmiast mogą oni się z nimi zapoznać i rozpocząć badania nad nowymi lekami lub terapiami.

Google chwali się, że AlphaFold dopiero się rozkręca. Sztuczna inteligencja już teraz potrafi z niemal 90-procentową skutecznością przewidywać strukturę białek, których poszukuje, dzięki czemu te odkrycia postępują w tak zawrotnym tempie.

Najlepsze jest jednak dopiero przed nami. Inżynierowie DeepMind uważają, że szybki rozwój technologii AI już za kilka lat zaowocuje poznaniem większej części maszynerii naszych organizmów. Ta wiedza pozwoli nam symulować procesy odpowiadające za nasze funkcjonowanie, ale co za tym idzie, likwidować wszelkie defekty, jeszcze zanim się one pojawią.

Google pragnie z pomocą sztucznej inteligencji, chmur obliczeniowych i komputerów kwantowych polepszyć jakość życia ludzi na całej planecie. Może nie wszyscy mamy tego świadomość, ale np. szczepionki na COVID-19 mogły powstać tak szybko właśnie dlatego, że w proces ich powstawania były zaangażowane systemu uczenia maszynowego i najpotężniejsze na świecie superkomputery.

Źródło: GeekWeek.pl//Google/DeepMind / Fot. 

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy