Przyroda
To najlepiej zachowane zwierzę z epoki lodowej, jakie kiedykolwiek znaleźliśmy

Naukowcy odkryli właśnie w syberyjskich wiecznej zmarzlinie dwa niesamowicie dobrze zachowane młode lwiątka jaskiniowe - pomimo upływu dziesiątek tysięcy lat, oba okazy są niemal kompletne.

Wieczna zmarzlina spisuje się świetnie jeśli chodzi o zachowywanie form życia sprzed tysięcy lat i naukowcy regularnie znajdują w niej bardzo ciekawe okazy, w ostatnich latach były to wilczyca ze swoimi młodymi, liczące milion lat DNA mamuta, a nawet robaki i inne mikroorganizmy, które udało się obudzić z tego bardzo długiego snu. Najnowsze odkrycie jest jednak szczególnie interesujące, bo mowa o dwóch młodych lwiątkach, które zostały wydobyte z wiecznej zmarzliny w 2017 i 2018 roku w okolicach rzeki Semyuelyakh razem ze swoim futrem, skórą, zębami, tkankami miękkimi i organami - wszystko idealnie zmumifikowane i nietknięte. Zwierzęta, samca i samicę, znalezione w odległości 15 metrów od siebie, nazwano Boris i Sparta, a następnie poddano szczegółowym badaniom.
Dziś w końcu poznajemy ich efekty i jak twierdzą naukowcy: - Sparta jest najprawdopodobniej najlepiej zachowanym zwierzęciem z epoki lodowej, jakie kiedykolwiek znaleźliśmy, i jest praktycznie nieuszkodzona, z małymi wyjątkami na futrze, które jest nieco potargane. Ma nawet swoje wąsy. Boris jest nieco uszkodzony, ale wciąż w dobrej kondycji - tłumaczy Love Dalen, współautor badań. Stan zwierząt pozwolił zespołowi pobrać próbki, by ustalić wiek zwierząt za pomocą datowania radiowęglowego. To przyniosło bardzo zaskakujące rezultaty.

Choć zwierzęta znaleziono blisko siebie, to w rzeczywistości nie były rodzeństwem - ba, nie pochodzą nawet z tego samego czasu, bo Sparta żyła jakieś 28 tysięcy lat temu, a Boris ponad 43 tysiące lat temu! Bazując na ich wielkości i rozwoju zębów, naukowcy twierdzą, że oba lwiątka miały między 1-3 miesiące, kiedy zginęły. Stopień zachowania wskazuje zaś, że ich śmierć nastąpiła nagle, na skutek wpadnięcia do szczeliny lodowej bądź zagrzebania w błocie, co potwierdzają pewne złamania - nie ma natomiast śladów sugerujących, że mogły paść ofiarą drapieżników. Kolejnym etapem prac jest sekwencjonowania całego genomu Sparty, co mogłoby odblokować dużo więcej informacji o lwach jaskiniowych, które były powszechne i świetnie radziły sobie na wielu kontynentach w czasie plejstocenu, a wyginęły ok. 14 tysięcy lat temu.
Źródło: GeekWeek.pl/Stockholm University