Zobacz, jak tajemniczy obiekt rozbłysnął w atmosferze Jowisza [WIDEO]

Gęsta atmosfera największej planety Układu Słonecznego przeżyła kolejny atak dużej kosmicznej skały. Nigdy nie dowiemy się, skąd tam przyleciała, ale sam moment uderzenia możemy zobaczyć na filmie.

José Luis Pereira, brazylijski entuzjasta astronomii postanowił wykorzystać moment opozycji Jowisza, Saturna i Marsa do obserwacji największej planety Układu Słonecznego. Jego poświęcenie bardzo szybko zaowocowało czymś niezwykłym, o czym mówi cały świat.

Pereirze udało się bowiem uwiecznić na filmie moment uderzenia w atmosferę planetoidy. Chociaż nic o niej nie wiemy, to jednak eksperci uważają, że musiał być to spory obiekt. Kosmiczne skały bardzo często uderzają w tego gazowego olbrzyma. Jest to zasługą jego potężnej grawitacji, która przyciąga najróżniejsze obiekty.

Reklama

Niestety, bardzo rzadko udaje się zarejestrować na zdjęciach czy filmach moment uderzenia ich w gęstą atmosferę. Film José Luisa Pereiry posłuży naukowcom do badań tej planety. Na jego podstawie będą mogli oni dowiedzieć się więcej o strukturze atmosfery i jej grawitacji.

Najsłynniejsze uderzenie kosmicznych skał w Jowisza, to niewątpliwie rozpad komety Shoemaker-Levy 9 na 21 osobnych odłamków. Weszły one w atmosferę planety między 16 a 22 lipca 1994 roku. Był to tak zwany „upadek łańcuszkowy”.

Pereira obserwuje planety za pomocą teleskopu zwierciadlanego 275mm f/5.3, kamerą QHY5III462C z soczewką Televue Powermate 5x f/26.5 i filtrem IRUV. Pomimo faktu, że jest to sprzęt profesjonalny, Jowisza można zobaczyć za pomocą sprzętu amatorskiego, a nawet aparatów typu superzoom.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy