Drony. O tym Elon Musk nie pomyślał w Starlinku. OneWeb już tak. To będzie coś

Starlink już w przyszłym miesiącu ma wyjść z fazy testów i stać się pełnowartościowym produktem, czyli źródłem przyszłości dostępu do globalnej sieci dla milionów ludzi. Czy ktoś mu zagrozi? OneWeb ma ciekawy pomysł.

Elon Musk i jego ludzie ze SpaceX niewątpliwie z prędkością błyskawicy rozwijają swoją konstelację kosmicznego Internetu o nazwie Starlink. System ma już ponad 100 tysięcy użytkowników, ale to dopiero początek kosmicznej rewolucji w dostępie do sieci dla wszystkich tych, którzy nie mogą się nią cieszyć na co dzień. Takich ludzi są obecnie ponad 3 miliardy.

Tymczasem konkurencja nie śpi. OneWeb ma już na orbicie 322 swoje satelity, a kolejne 326 wyniesie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Gdy na orbicie znajdzie się 648 urządzeń, rozpoczną się testy i wówczas dostęp do kosmicznego Internetu uzyskają pierwsi użytkownicy. Ten moment ma nadejść w połowie przyszłego roku.

Reklama

OneWeb przejęło kilka dni temu giganta TrustComm Inc., dzięki którego doświadczeniu i technologii, firma będzie mogła opracować rozwiązania komunikacji kosmicznej przyszłości dla firm i instytucji rządowych. Co ciekawe, projektem OneWeb bardzo zainteresowany jest Pentagon, który chce wykorzystać go na potrzeby operacji militarnych na całej planecie.

Firma rozpoczęła też ciekawe testy swojej usługi za pomocą dronów. Duński startup QuadSat pomaga OneWeb przyspieszyć budowę naziemnej infrastruktury swojej sieci w wielu krajach świata. Drony pełnią rolę anten do kalibracji usługi. Firma nie wyklucza jednak, że za ich pomocą będzie można zwiększyć zasięg i przepustowość transmisji danych, gdy już kosmiczny Internet OneWeb stanie się faktem.

Jako że drony mogą szybko przemieszczać się w powietrzu, miałyby pełnić rolę przekaźników i wzmacniaczy sygnału na obszarach, gdzie jest to potrzebne. OneWeb jest wielką konkurencją dla SpaceX i jego Starlinka, ale najważniejszy dla nas w tym wszystkim jest fakt, że konkurencja zaowocuje obniżeniem cen za dostęp do kosmicznego Internetu.

Źródło: GeekWeek.pl/OneWeb Technologies / Fot. OneWeb Technologies

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy