Pożar w fabryce amunicji. Produkują tam pociski dla Ukrainy

W fabryce Scranton Army Ammunition Plant produkującej ważne elementy pocisków artyleryjskich dla USA i Ukrainy wybuchł pożar. Nieznane są wyrządzone szkody.

USA: pożar w fabryce amunicji

15 kwietnia ok. godz. 15 czasu lokalnego doszło do zgłoszenia pożaru w fabryce amunicji w mieści Scranton w Pensylwanii. Do jego ugaszenia wezwano regionalne zastępy straży pożarnej. Na zdjęciach widać, że z jednego budynku zakładów unosił się duży dym, który objął także okoliczne ulice.

Pomimo groźnie wyglądającej sytuacji okazało się, że pożar był niewielki i ok. godz. 18 udało się go ugasić. Na szczęście nikt nie ucierpiał, chociaż nie podano możliwych strat i uszkodzeń. Jest to o tyle ważne, że Scranton Army Ammunition Plant jest bardzo ważnym kompleksem w procesie produkcji najważniejszej obecnie amunicji na świecie.

Reklama

Fabryka amunicj Scranton Army Ammunition Plant. Tu powstają pociski 155 mm

Scranton Army Ammunition Plant to zakład przedsiębiorstwa General Dynamics Ordnance and Tactical Systems (GD-OTS). Podlegający pod rządowy Joint Munitions Command (JMC). W nim powstają metalowe korpusy do najważniejszych pocisków artyleryjskich i moździerzowych m.in. do moździerzy 120 mm, do haubic 105 mm M119 czy do systemów artyleryjskich 155 mm jak M109 Paladin

Te ostatnie pociski są szczególnie ważne, bo stanowią podstawową amunicję artylerii miotanej USA i NATO. Obecnie to właśnie amunicja 155 mm stanowi też kluczową broń dla Ukraińców, którzy opierają swoją obronę przez rosyjską inwazją na artylerii przekazanej przez zachodnie państwa. Wiele z pocisków przekazanych Kijowowi powstało właśnie dzięki Scranton Army Ammunition Plant.

Zakłady te są jednymi z dwóch w USA, jakie produkują metalowe korpusy do pocisków 155 mm. Drugim jest oddalony o 25 kilometrów zakład General Dynamics w Wilkes-Barre. Metalowe korpusy trafiają do fabryki Iowa Army Ammunition Plant niedaleko miasta Burlington, gdzie wypełniane są materiałami wybuchowymi.

Warto dodać, że Pentagon zatwierdził budowę przez General Dynamics zakładów tworzących metalowe korpusy do amunicji 155 mm w Teksasie. Trzy nowe linie produkcyjne mają zostać uruchomione w 2025 roku. Planuje się, że pozwolą na zwiększenie produkcji amunicji kalibru 155 mm aż o 30000 pocisków miesięcznie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | pociski artyleryjskie | fabryka | pożar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy