Cubestormer 3 bije rekord układania kostki Rubika

Specjalnie zaprojektowany do tego celu robot o nazwie Cubestormer 3, pobił właśnie rekord w układaniu kostki Rubika - ten należał wcześniej do jego poprzednika, o którym pisaliśmy Wam jakiś czas temu.

Specjalnie zaprojektowany do tego celu robot o nazwie Cubestormer 3, pobił właśnie rekord w układaniu kostki Rubika - ten należał wcześniej do jego poprzednika, o którym pisaliśmy Wam jakiś czas temu. Nowa wersja urządzenia jest zasilana przez smartfon Galaxy S4 od Sasmunga, w którym siedzi ośmiordzeniowy procesor, co pozwoliło na pobicie poprzedniego wyniku o ponad 2 sekundy.

Za robota układającego kostkę Rubika w 3.352 sekundy odpowiedzialni są David Gilday z ARM oraz Mike Dobson, podobnie jak to było w przypadku Cubestormera 2, który w 2011 roku potrzebował w tym celu 5.27 sekundy.

Jak to wszystko działa? Podobnie jak poprzednio, tylko skuteczniej, czyli urządzenie skanuje kostkę, kalkuluje niezbędne ruchy i wysyła informacje do robotycznych ramion skonstruowanych z klocków LEGO.

Dla porównania przypomnimy, że „ludzki” rekord w układaniu kostki Rubika wynosi 5.55 sekundy - jest zatem bardzo zbliżony do tego, co potrafił osiągnąć Cubestormer 2 - i należy do Matsa Valka z Holandii.