Dart najpiękniejszym pociągiem na świecie!

Dart, czyli pociąg budowany przez bydgoską firmę PESA na zlecenie PKP Intercity, został zwycięzcą konkursu iF Design Award, jednego z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów wzornictwa przemysłowego. Polski pociąg pokonał 5295 produktów i projektów...

Dart, czyli pociąg budowany przez bydgoską firmę PESA na zlecenie PKP Intercity, został zwycięzcą konkursu iF Design Award, jednego z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów wzornictwa przemysłowego.

Polski pociąg pokonał 5295 produktów i projektów z 53 krajów. W skład jury konkursu wchodzą specjaliści z dziedziny wzornictwa przemysłowego z całego świata. Wcześniej Instytut Wzornictwa Przemysłowego wyróżnił tramwaj Krakowiak i lokomotywę Gama, również produkowane przez bydgoską firmę.

Wręczenie nagród zaplanowano na 26 lutego, a odbędzie się ono podczas Gali w Monachium. Za piękny design Darta odpowiada szef zespołu projektantów Bartosz Piotrowski oraz Mariusz Gorczyński, Miłosz Pszczóliński i Jakub Gołębiowski.

Dart jest pierwszym wyprodukowanym w Polsce elektrycznym zespołem trakcyjnym o standardzie InterCity. Składy posiadają 352 miejsca siedzące, w tym 60 w pierwszej klasie. Są także wyposażone w klimatyzację, nadajniki wi-fi, stojaki na rowery, monitoring i przedział barowy.

Składy dostosowano również do przewozu osób niepełnosprawnych. Wartość kontraktu PESY dla PKP Intercity to 1 miliard 320 milionów złotych.