Wielka bitwa na śnieżki sprzed 120 lat

Bracia Lumière pod koniec dziewiętnastego wieku stworzyli pierwszy kinematograf. Dzięki niemu można było nagrywać pierwsze filmy w historii ludzkości. Wśród najwcześniejszych filmów stworzonych przez Louisa Lumière'a była bitwa na śnieżki...

Bracia Lumière pod koniec dziewiętnastego wieku stworzyli pierwszy kinematograf. Dzięki niemu można było nagrywać pierwsze filmy w historii ludzkości. Wśród najwcześniejszych filmów stworzonych przez Louisa Lumière'a była bitwa na śnieżki (z francuskiego "Bataille de boules de neige").

Wynalazca uwiecznił jak dzieci i dorośli okładają się śnieżnymi kulkami na ulicach Lyonu w 1896 roku, czyli 120 lat temu. Z filmu możemy się dowiedzieć kilku naprawdę ciekawych rzeczy.

W środku zimy poruszano się na rowerach, ponieważ był to najszybszy i jednocześnie najbardziej dostępny środek transportu. Przy okazji pierwszy raz sfilmowano upadek rowerzysty.

Szkoda, że w dzisiejszych czasach dzieci coraz mniej chętnie podtrzymują tradycję rzucania się śnieżkami. Natomiast spotkanie dorosłego człowieka toczącego śnieżną bitwę z dziećmi, to coś nie do pomyślenia.

W czasach, w których za rzucenie kogoś śnieżkiem można trafić pod sąd, szybko zapominamy o tej fantastycznej zabawie. Na szczęście zdarzają się jeszcze wyjątki.