Polacy chcą wysłać lądownik na Wenus

Polacy z interdyscyplinarnego studenckiego zespołu konstrukcyjnego AGH Space Systems chcą zacząć eksplorację Układu Słonecznego od wysłania lądownika na Wenus. Studenci mają na swoim koncie niesamowite sukcesy, ale najlepsze dopiero przed nimi...

Polacy z interdyscyplinarnego studenckiego zespołu konstrukcyjnego AGH Space Systems chcą zacząć eksplorację Układu Słonecznego od wysłania lądownika na Wenus. Studenci mają na swoim koncie niesamowite sukcesy.

W roku akademickim 2014/2015 wzięli udział w CanSat Competition 2015, czyli prestiżowym konkursie organizowanym przez NASA, AAS i AIAA. Udało im się pokonać 60 zespołów z całego świata i zwyciężyć.

Po tym sukcesie nastąpiła błyskawiczna rozbudowa zespołu. Polacy zajęli się budową rakiety, łazików marsjańskich i przeprowadzili misje balonów stratosferycznych. Przez ostatnich kilka lat udało im się zebrać cenne doświadczenie, które teraz chcą wykorzystać przy organizacji misji na bliźniaczkę naszej planety.

Polacy chcą w tym roku stanąć do walki o tytuł mistrzowski NASA CanSat Competition. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie, zbudowanie i przeprowadzenie pełnej misji lądownika planetarnego mającego symulować misję eksploracji atmosfery Wenus.

Do zadań lądownika będzie należało: wyzwolenie się z rakiety, a następnie z ochronnego kontenera na odpowiednim pułapie, poruszanie się lotem ślizgowym z zadaną prędkością po okręgu o ustalonej średnicy, próbkowanie atmosfery, sprawdzanie parametrów lotu oraz orientacji, zbieranie oraz przesyłanie danych do stacji naziemnej w czasie rzeczywistym, robienie zdjęć planety z możliwie najwyższą częstotliwością, zasilanie całości z energii pozyskanej z paneli słonecznych, bezpieczne wylądowanie i przejście w tryb odzyskiwania w celu zlokalizowania pojazdu i przygotowania go do ponownego użytku.

Aby studenci w ogóle mogli pokazać całemu światu potęgę polskiej myśli technicznej i niesamowity potencjał drzemiący w młodych konstruktorach, muszą zebrać odpowiednie fundusze na realizacje swojego planu.

Dlatego pojawili się ze swoją misją na serwisie PolakPotrafi.pl, gdzie opisują swoje wizje i proszą Was o wsparcie (zobaczcie tutaj). Jeśli wahacie się ze wsparciem zespołu AGH Space Systems, to wiedzcie, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto!

Ciężka praca kilkudziesięciu członków koła w niespełna dwa lata, od pamiętnej wygranej, zaowocowała wieloma sukcesami, jak na przykład: 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge, 5. miejsce w CanSat Competition 2016, wygrana w 3 z 9 ocenianych kategorii podczas European Rover Challenge, zdobycie tytułu "Projekt Roku 2015" w konkursie StRuNa przeprowadzanym pod patronatem MNiSW, zdobycie tytułu "Najlepsze Koło Naukowe" Konkursu Konstrukcji Studenckich KoKoS 2015, zdobycie nagrody specjalnej firmy SICK podczas konferencji ROSCon Seoul 2016.

Źródło: AGH Space Systems/PolakPotrafi.pl / Fot. AGH Space Systems