Naukowcy odkryli, gdzie znajduje się szczęście

Każdy człowiek w swoim życiu dąży do szczęścia. Japońscy naukowcy z uniwersytetu w Kioto postanowili więc dowiedzieć się, gdzie w mózgu znajduje się obszar, w którym odczuwamy szczęście. Specjaliści przeprowadzili ankietę wśród ochotników...

Każdy człowiek w swoim życiu dąży do szczęścia. Japońscy naukowcy z uniwersytetu w Kioto postanowili więc dowiedzieć się, gdzie w mózgu znajduje się obszar, w którym odczuwamy szczęście.

Specjaliści przeprowadzili ankietę wśród ochotników, a następnie dołączyli do tego testy psychologiczne. W kolejnej fazie ochotników poddano rezonansowi magnetycznemu.

Na podstawie zebranych danych i analiz, naukowcy dowiedli, że uczucie szczęścia to połączenie szczęśliwych emocji danej chwili z ogólnym poczuciem satysfakcji z życia.

Naukowcy odkryli gdzie w naszym mózgu odczuwamy szczęście. Fot. Pixabay.

A gdzie to zmaterializowane jest w naszym umyśle? Otóż rejonem odpowiedzialnym za odczucie szczęścia jest tak zwany przedklinek, który znajduje się w obszarze przyśrodkowego płata ciemieniowego.

Osoby, które deklarowały, że są szczęśliwe, posiadały ten obszar znacznie większy niż pozostałe, co bardzo zaintrygowało badaczy.

Teraz naukowcy chcą się dowiedzieć, czy w jakiś sposób można sztucznie stymulować przedklinek, aby odtworzyć lub wzmocnić poczucie szczęścia u osób, które jego nie czują lub cierpią na depresję.

Źródło: Kyoto University / Fot. Pixabay