Sonda SDO uwieczniła piękne zaćmienie Słońca

Dwa dni temu należąca do NASA sonda Solar Dynamics Observatory (SDO) uwieczniła przepiękne zaćmienie Słońca. Zjawisko trwało przez niecałą godzinę pomiędzy 20:24 a 21:17 czasu polskiego. W trakcie jego trwania naturalny satelita naszej planety...

Dwa dni temu należąca do NASA sonda Solar Dynamics Observatory (SDO) uwieczniła przepiękne, częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko trwało przez niecałą godzinę pomiędzy 20:24 a 21:17 czasu polskiego. W trakcie jego trwania naturalny satelita naszej planety w szczytowym momencie zasłonił tarczę Słońca w 89 procentach.

Kolejne zaćmienie będzie miało miejsce 21 sierpnia. Jednak wówczas Księżyc zakryje znacznie mniejszą powierzchnię tarczy naszej dziennej gwiazdy, więc zjawisko to nie będzie aż tak spektakularne jak te, które możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Dwa lata temu sonda SDO stała się świadkiem jeszcze bardziej oszałamiającego zjawiska. Stało się tak dlatego, że zobaczyć można je jedynie w przestrzeni kosmicznej. Mowa o zaćmieniu Słońca, ale prawie jednocześnie przez Księżyc i Ziemię.

Nasza planeta przechodzi na tle Słońca bardzo krótko, nie dłużej niż 72 minuty. W tym czasie monitoring Słońca jest poważnie utrudniony lub niemożliwy. Jak wygląda to niecodzienne zjawisko, możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Gdyby jakieś nieznane źródło światła oświetliło Ziemię od strony sondy kosmicznej SDO, mielibyśmy chyba jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można byłoby ujrzeć w kosmosie. Ziemia ze swoimi błękitnymi oceanami i bielą chmur znalazłaby się na tle czerwonego Słońca.

No cóż, musimy po prostu poczekać na pierwsze sztuczne słońca i te piękne marzenia będą mogły się zrealizować. Tymczasem obejrzyjcie filmy.

Źródło: NASA/SDO / Fot. SDO