Arabia zmieni pustynie w futurystyczne metropolie

Arabia Saudyjska ropą stoi, jednak ceny czarnego złota spadają, a i kiedyś też skończy się, więc już teraz trzeba myśleć o utrzymaniu rozwoju kraju i inwestycjach na niewyobrażalną skalę. Dlatego władze tego pustynnego państwa przedstawiły niedawno 83-stronicowy plan...

Arabia Saudyjska ropą stoi, jednak ceny czarnego złota spadają, a i kiedyś też skończy się, więc już teraz trzeba myśleć o utrzymaniu rozwoju kraju i inwestycjach na niewyobrażalną skalę.

Dlatego władze tego pustynnego państwa przedstawiły niedawno 83-stronicowy plan o nazwie Saudi Vision 2030, w ramach którego w ciągu dekady chcą przemienić pustynie w futurystyczne metropolie i ośrodki. Oczywiście, kiedyś będą one zarabiały tyle, co dziś na ropie.

Wielkie plany nie kończą się jednak na samym kraju, ale dotyczą również całego świata oraz Czerwonej Planety. Największy eksporter ropy naftowej zapowiedział właśnie, na dobry początek, dwie inwestycje cechujące się wielkich rozmachem. Pierwsza z nich ma mieć wielkość Belgii, a druga Moskwy.

Będą to krainy turystyczne, w których podróżnicy będą mogli poruszać się i podziwiać cuda przyrody na powierzchni 34 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli obszarze 1/10 Polski. W ramach The Red Sea Project znajdzie się 50 wysp, wulkany, rafy koralowe, dzika przyroda i wszystko to, czego można sobie tylko zapragnąć.

Co ciekawe, na całym obszarze nie będą obowiązywać restrykcyjne reguły obyczajowe takie jak: zasłanianie ciała przez kobiety, zakaz picia alkoholu czy imprez masowych, więc będzie to istny raj na Ziemi dla turystów z Zachodu.

Władze Arabii Saudyjskiej wyliczają, że pierwsze inwestycje przyniosą docelowo 35 tysięcy nowych miejsc pracy, a produkt narodowy brutto ma zwiększyć się o 4 miliardy dolarów rocznie.

Arabia, podobnie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, ma też nieco większe plany, bo dotyczące kosmosu, a dokładnie Marsa. Ten pustynny kraj chce wybudować miasto na marsjańskiej pustyni w ciągu najbliższych 100 lat (zobaczcie tutaj).

Źródło: AlArabyia / Fot. Pexels