Massive Attack chce być ponadczasowy. Zakoduje swój album w DNA

Zaspół Massive Attack chce w iście wyjątkowy sposób uczcić 20. rocznicę słynnego albumu Mezzanine. Z tej okazji członkowie zespołu postanowili zapisać 11 utworów muzycznych w DNA. Album ma stać się jednym z największych plików danych, jakie zostały zapisane w DNA...

Zaspół Massive Attack chce w iście wyjątkowy sposób uczcić 20. rocznicę słynnego albumu Mezzanine. Z tej okazji członkowie zespołu postanowili zapisać 11 utworów muzycznych w DNA. Album ma stać się jednym z największych plików danych, jakie zostały zapisane w genomie.

W realizacji tego niesamowitego przedsięwzięcia muzykom pomoże zespół naukowców z Politechniki Federalnej (ETH) w Zurychu w Szwajcarii. Są oni prawdziwymi pionierami w tej materii. Chociaż cały proces będzie bardzo kosztowny i powolny, to jednak gra wata jest świeczki, bo w grę wchodzi "nieśmiertelność" albumu.

Naukowcy planują zakodować muzykę zespołu na 920 tysiącach krótkich nici DNA. Po tym procesie nici zostaną umieszczone w 5 tysiącach niewidocznych dla ludzkiego oka szklanych kulkach, a z kolei one w małej butelce wody. Specjaliści uważają, że w ten sposób zapisana muzyka może przetrwać tysiące lat.

Album Mezzanine miał swoją premierę 20 kwietnia 1998 roku i był trzecim w historii zespołu. Jednym z jego hitów był utwór TearDrop, który możecie posłuchać powyżej.

Źródło: GeekWeek.pl/ETH Zurich / Fot. Massive Attack/Colourbox/Caroline Laville