Astronomia
Kolejny udany test rakiety polskiego SpaceForest. Zobaczcie to na filmie

Gdyńska firma SpaceForest, która prężnie rozwija się w polskim prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego, pochwaliła się właśnie testem swojego najnowszego rakietowego silnika SF200.

Nasi zdolni inżynierowie właśnie z pełnym sukcesem przetestowali swój najnowszy hybrydowy silnik rakietowy o nazwie SF200. W trakcie czwartego testu sprawdzono nową geometrię komory z dyszą spalania wieloportową. W silniku znajduje się zestaw siedmiu dysz wykonanych w bloku grafitowym.

Inżynierowie w ciągu 20 sekund stabilnej pracy osiągnęli średni ciąg na poziomie 6 kN oraz impuls całkowity wynoszący 130 kNs, a to dopiero początek eksperymentów.

Rakieta SIR ma być zdolna do odbywania lotów na wysokość 150 kilometrów ponad powierzchnię naszej planety i wynosić w kosmos ładunki o wadze go 50 kilogramów. Rakieta ma mieć długość 10 metrów i być w pełni odzyskiwalna. Polska Agencja Kosmiczna uznaje ją jako jedną z kluczowych w polskiej branży kosmicznej.

Przypomnijmy, że SpaceForest zostało zaproszone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do projektów związanych z misją kosmiczną JUICE, w ramach których agencja chce zbadać Jowisza i jego trzy lodowe Księżyce.

Swoją siedzibę ma w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla ESA oraz własne, badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.

Firma niedawno poinformowała, że w ramach programu "Szybka Ścieżka", organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, złożyła wniosek o dofinansowanie rakiety suborbitalnej Suborbital Inexpensive Rocket.

Budowa pierwszej polskiej rakiety suborbitalnej rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej pierwszy lot ma odbyć się w 2022 roku. Rakieta ma być tania w budowie oraz eksploracji, gdyż będzie w pełni odzyskiwana.

SpaceForest w konkursie zajął pierwsze miejsce wraz z pięcioma innymi firmami, zdobywając 21 na 23 możliwe do zdobycia punkty.

Rakieta budowana przez Polaków ma być zdolna do startu z wód Morza Bałtyckiego. Firma będzie również brała udział w projekcie tworzenia polskiego kosmodromu.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceForest / Fot. SpaceForest