MIT chce zbudować wydział poświęcony sztucznej inteligencji

Możemy bardzo sobie cenić sztuczną inteligencję albo mieć z nią duży problem, ale niezależnie od naszego stanowiska, AI zajmuje bardzo ważne miejsce we współczesnym świecie i to się już nie zmieni.

Sztuczna inteligencja coraz częściej jest obecna w urządzeniach, z których korzystamy na co dzień i tak na dobrą sprawę, nie sposób od niej uciec. Większość z nas korzysta bowiem z mediów społecznościowych czy wyszukiwarek internetowych, a coraz częściej sięgamy również po inteligentne elementy domu, które napędzane są przecież przez niezliczone algorytmy.

I chociaż nie możemy jeszcze powiedzieć, że sztuczna inteligencja rządzi naszym życiem, to jest to jedna z wizji przyszłości - lepiej zatem dobrze poznać jej możliwości, zanim pozwolimy jej na dużo więcej. Zresztą naukowcy już od dłuższego czasu przyglądają się zagadnieniom etycznym i bezpieczeństwa związanymi z AI, więc coś musi być na rzeczy.

Reklama

Co więcej, władze Massachusetts Institute of Technology, czyli popularnego MIT, mają nawet w planach cały wydział poświęcony badaniom nad sztuczną inteligencją, w który chcą zainwestować miliard dolarów. A przynajmniej tak wynika z doniesień New York Times, który informuje też, że dwie trzecie tej sumy zostało już zebrane, więc projekt ma ogromne szanse powodzenia. 350 mln wyłożyć miała prywatna firma Blackstone Group, której przewodzi Stephen Schwarzman, pozostali darczyńcy są jak na razie anonimowi.

Naukowcy chcą badać wszystkie zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, nie tylko jej możliwe zastosowania w różnych dziedzinach, ale i zasadność głosów krytyki, odnoszących się do etyki i bezpieczeństwa ludzkości. W tym celu MIT stworzyć ma środowisko, w którym ludzie będą kompletnie wymieszani z technologią, imitując w ten sposób jeden z możliwych scenariuszy przyszłości.

Jeżeli zaś chodzi o czysto techniczne sprawy, to nowy wydział ma nazywać się M.I.T. Stephen A. Schwarzman College of Computing i pierwotnie znajdować będzie się wewnątrz jednego z istniejących już budynków, ale w 2022 roku zostanie przeniesiony w zupełnie nowe miejsce. I co sądzicie o tym pomyśle? Myślicie, że taki wydział ma w ogóle rację bytu? Z niecierpliwością czekamy na wasze opinie w komentarzach.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy