Zwiedzaj Europę za darmo. Tysiące bezpłatnych biletów do wzięcia

Marzy ci się wakacyjna podróż po Europie? Dzięki specjalnemu programowi tysiące osób mogą zrealizować ten pomysł, korzystając z darmowych przejazdów pociągiem. Wystarczy spełnić kilka wymagań, aby zakwalifikować się do DiscoverEU i wyruszyć w podróż po europejskich krajach z bezpłatnym biletem na pociąg i szeregiem zniżek na atrakcje turystyczne. Jakie są warunki uczestnictwa w tym programie Unii Europejskiej? Jak zdobyć darmowy bilet na pociąg i zniżki w ramach DiscoverEU?

Marzy ci się wakacyjna podróż po Europie? Dzięki specjalnemu programowi tysiące osób mogą zrealizować ten pomysł, korzystając z darmowych przejazdów pociągiem. Wystarczy spełnić kilka wymagań, aby zakwalifikować się do DiscoverEU i wyruszyć w podróż po europejskich krajach z bezpłatnym biletem na pociąg i szeregiem zniżek na atrakcje turystyczne. Jakie są warunki uczestnictwa w tym programie Unii Europejskiej? Jak zdobyć darmowy bilet na pociąg i zniżki w ramach DiscoverEU?
Podróże koleją po Europie to marzenie wielu osób. Niektórzy mogą dostać bilet za darmo. /danciaba /123RF/PICSEL

Dla wielu osób zwiedzanie różnych zakątków Europy podczas jednej wyprawy kojarzy się z podróżą życia. Teraz niektórzy mogą zrealizować takie marzenie - i to bez uiszczania opłat za bilety na przejazdy.

Komisja Europejska i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) organizują bowiem kolejną turę DiscoverEU - w ramach tych działań wybranych zostanie kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi spełniających kryteria, którzy otrzymają darmowe bilety na podróże koleją po Europie. Co zrobić, by trafić do grona wybrańców?

Darmowe przejazdy pociągiem po Europie. Czym jest DiscoverEU?

Ruszyła kolejna runda projektu DiscoverEU - wnioski o udział w konkursie, w którym nagrodą są specjalne bilety uprawniające do darmowych przejazdów pociągiem po Europie, można składać do 30 kwietnia 2024 roku. Z takim biletem będzie można odbyć wycieczkę trwającą nawet miesiąc, w dodatku oprócz faktu, że podróż ma odbywać się po Europie, nikt nie narzuca dokładnego kierunku. Ale czym w zasadzie jest DiscoverEU?  

Reklama

To działanie Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Dzięki DiscoverEU młodzi ludzie mogą udać się w wyjątkową podróż po Europie, która pozwoli nie tylko zwiedzić różne zakątki tej części świata, ale i lepiej poznać bogactwo kulturowe i historię kontynentu, a także zawrzeć nowe znajomości z osobami z innych krajów. Brzmi jak spełnienie marzeń wielu osób, dlatego warto zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi udziału w konkursie.

Co trzeba zrobić, żeby dostać bezpłatny bilet na podróże koleją?

Do udziału w DiscoverEU kwalifikują się młodzi ludzie, którzy urodzili się w okresie od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2006 r., a więc 18 i 19-latkowie. Muszą mieć obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw trzecich stowarzyszonych w programie Erasmus+, czyli Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Udział wziąć mogą także niektóre osoby, których miejscem zamieszkania są wspomniane państwa UE i stowarzyszone, o czym można przeczytać dokładniej w regulaminie konkursu. 

To jednak nie wszystko - wiek i kraj nie determinują jeszcze tego, czy bilet zostanie przyznany. Trzeba w tym celu wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy, rozwiązać quiz oraz odpowiedzieć na pytania dodatkowe. Co ciekawe, można zgłosić się w grupie - wówczas na pytania odpowiada tylko jedna osoba. Do grupy można dodać maksymalnie cztery osoby - muszą skorzystać z kodu zgłoszenia głównego uczestnika.

Ambasadorzy DiscoverEU będą relacjonować swoje podróże

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni przez komisję i poinformowani o zakwalifikowaniu się do uzyskania darmowego biletu - UE podaje, że w puli jest ponad 35 tysięcy takich karnetów. Karnet DiscoverEU umożliwia podróż po krajach programu, ale koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnicy pokrywają samodzielnie. Jednak dzięki temu, że wygrani otrzymują europejską kartę młodzieżową DiscoverEU, dostają dostęp do wielu zniżek (ponad 40 tys.), np. na wstęp do obiektów turystycznych i sportowych, imprezy, płacenie za kursy i warsztaty, przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.

Podróż trzeba będzie zrealizować w okresie od 1 lipca 2024 roku do 30 września 2025 roku. Trwać może co najmniej 1 dzień, a najdłużej - 30 dni. Laureaci automatycznie zyskują tytuł ambasadora DiscoverEU i są zobligowani do relacjonowania swojej wycieczki w mediach społecznościowych, używając hasztagu #DiscoverEU. W ten sposób można też odnaleźć wpisy dotyczące podróże w ramach tego projektu z poprzednich lat.

Zainteresowane udziałem osoby muszą się pospieszyć - wnioski przyjmowane są tylko do końca kwietnia. Od początku istnienia projektu (2018 r.) swoją kandydaturę zgłosiło ponad milion osób, spośród których wyłoniono ponad 284 tys. laureatów. Gdyby nie ten pomysł UE na aktywizację młodych osób do podróży i odkrywania Europy, dwie trzecie z laureatów nie byłoby w stanie sfinansować podróży, przyznali w ankiecie dla Komisji. Dla 72 proc. ankietowanych wycieczka zasponsorowana przez UE była ponadto pierwszym wyjazdem pociągiem poza kraj zamieszkania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolej | Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy